Doğu Mah. 23 Nisan Cad. No:59/2 Pendik/İSTANBUL
tr

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Lihkab Nedir ?
LİHKAB; Lisanslı Harita Kadastro Bürosu‘nun kısaltmasıdır. Lisanslı Harita Mühendisleri’nin kamu adına iş yaptığı özel bürolardır. Lihkab Lisansı, 65 yaşını doldurmamış, kamu veya özel sektörde harita ve kadastro mühendisi olarak en az on yıl çalışmış harita mühendislerini verilen haktır.
Lihkab Ne İş Yapar ?

Tescile tabi olmayan; Aplikasyon krokisi, Parsel Yer Gösterme, Bağımsız Bölüm Yer Gösterme yapımı ve kontrolüdür.

Tescile tabi olan; Yola parka terk, ifraz, ihdas(satın alma), birleştirme(tevhit), cins değişikliği, İrtifak hakkı tesisi veya terkini, işlemlerine yönelik talebe bağlı hizmetlerin yapımı, kontrolü, izlenmesi ve ilgilerine sunulmasıdır.

Lihkab'a Kimler Başvuru Yapabilir ?
Taşınmazın sahibi veya noter onaylı vekaletname verdiğiniz ilgili vekiller
Lihkab Başvurularında Gerekli Evraklar Hangileridir ?
Yaptırmak istediğiniz işleme göre değişiklik gösterir. Ancak işlemlerin çoğunluğunda malikin kendisi ve kimlik fotokopisi veya vekili, tapu fotokopisi veya tapu kaydı ile başvuru yapabilirsiniz.
Lihkab Hangi Bölgelerde Görev Yapabilir ?
LİHKAB (Lisanslı harita kadastro mühendislik bürosu) bulunduğu il genelinde görev yapabilir.
Talebi Açılan İşlerin Teslim Süresi Nedir ?
Lisanslı bürolar, mevzuatına uygun olarak talep edilen işleri talep sırasına göre, Genel Müdürlükçe kadastro müdürlükleri için belirlenmiş Kamu Hizmet Standartları Tablosunda belirtilen sürelerde sonuçlandırmak zorundadırlar.

Resmi kurum ve kuruluşlarla yapılacak yazışmalardan kaynaklanan süre uzamaları bu
süreye dâhil değildir. Süresi içinde tamamlanmayan işler için lisanslı mühendis tarafından hazırlanan ve gecikme sebebini açıklayan bir rapor düzenlenir ve iş sahibine bildirilir. Ayrıca dosyasında muhafaza edilir

Tüm sorularınız için Bizi Arayabilirsiniz: